Nie mylić grypy z przeziębieniem!

Bardzo często objawy grypy mylone są ze zwykłym przeziębieniem. To duży błąd, gdyż zlekceważenie objawów grypy może prowadzić do groźnych powikłań. Warto zapamiętać, że przeziębieniem nazywamy zakażenie górnych dróg oddechowych.

Jest to tak zwane wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa, gardła i krtani. Objawy przeziębienia wywołuje ponad 200 wirusów. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie rozpoczyna się stopniowo powoli, dwa trzy dni po zakażeniu wirusem. Objawami przeziębienia jest najczęściej uczucie drapania i ból gardła, bóle mięśni i stawów, w późniejszych etapach także nieżyt nosa.

Zdarza się również, że do objawów dołącza czasami stan podgorączkowy lub gorączka zwłaszcza u dzieci, czasami w późniejszych etapach może wystąpić kaszel. Kolejną różnicą w stosunku do grypy, są krótko trwające objawy. Kończą się one dość szybko, bo od 2 do 7 dni. Zdarza się, że w czasie przebiegu przeziębienia może dochodzić do nadkażeń bakteryjnych i zapaleń nosa, ucha środkowego, zatok, krtani bądź oskrzeli.

Ze względu na różnice między grypą i przeziębieniem oraz co najważniejsze, możliwe powikłania, tak ważne jest różnicowanie grypy i przeziębienia. Późniejsze powikłania pogrypowe takie jak zapalenie płuc mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.